ARAKLI'DA ARA
İLETİŞİM HATTI

721 60 71

SOSYAL AĞLAR
facebookpaylas

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Bu yıl 100. Yıldönümünü kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın kutlama programı 28 Ekim Cumartesi günü Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı. Tören Hükümet Konağı bahçesinde Kaymakam Sayın Yusuf Akın’ın tebrikleri kabulüyle devam etti. Tebriklerin kabulü sonrası, Bayrağımızın göndere çekilmesiyle birlikte Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından gazilerle bir araya gelindi.

29 Ekim Pazar günü Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sahil pazar alanında devam etti. Törene Kaymakam Yusuf AKIN’ın yanı sıra Belediye Başkanı Recep ÇEBİ, İlçe Jandarma Komutanı Seyit ÖZKÖKSAL, İlçe Emniyet Müdürü Veli GÖÇMEN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rıza KESKİNSOY, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katılım sağladılar.

Başkan Çebi yaptığı açıklamada; ”Aziz Türk Milleti bugün, 82 milyon vatandaşımızla birlikte, Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 100. Yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyetin kuruluş süreci aynı zamanda dünya tarihinin kaydettiği, ulusal ve uluslararası anlamda hafızalara kazınan en şanlı bağımsızlık mücadelesidir. Bu kutlu mücadele; toplum olarak dağılmış, yıkılmış, işgal edilmiş bir coğrafya üzerinde yeniden dirilişin destansı hikâyesi, ecdadımızın ihyâsı, bizler içinse ilham vesilesidir. Biz, İstiklal Harbimizi zaferle neticelendirirken ve sonrasında yeni Cumhuriyetimizin temellerini atarken, bunu tek millet olarak, aynı hedef ve ülkü etrafında kenetlenerek başardık. Cumhuriyet, Türk milletinin Büyük Atatürk önderliğinde verdiği emsalsiz mücadelenin, onurlu duruşun, vatan sevgisinin, egemenliğine sahip çıkma ve bağımsız yaşama iradesinin ortaya çıkardığı bir eserdir. Atatürk’ün liderliği, Yüce Meclisimizin cesur kararları neticesinde Kurtuluş Savaşında tarihi bir zafer elde edilmesi ve ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, Anadolu’daki bin yıllık egemenliğimizi ebedileştirmiştir. Millet egemenliğine dayanan, gücünü millet iradesinden alan Cumhuriyet rejiminin temel esasları eşitlik, adalet, hürriyet ve özgür seçimdir. Bugün herkes, Cumhuriyetimizin tüm bu kazanımlarıyla ülkemizin eşit haklara sahip, asil ve özgür vatandaşlarıdır. Ve ayrım gözetilmeksizin herkes, Cumhuriyetimizin gerçek sahibidir. Şeyh Edabali’nin “İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın.” sözünü düstur edinerek ve atalarımızdan emanet aldığımız köklü mirası koruyarak, Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmak hepimizin en önemli görevidir. Bu duygularla,
Başta fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesillerin yetişmesini temin eden Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi ayrıca terörle mücadele etmiş tüm kahraman asker ve polisimizi saygı ve minnetle anıyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.” dedi.

30.10.23