ARAKLI'DA ARA
İLETİŞİM HATTI

721 60 71

SOSYAL AĞLAR
facebookpaylas

Araklı Bilim Sanat Merkezi Açıldı

Araklı Bilim Sanat Merkezi Açıldı

Araklı’da çocukların, bilime ve sanata yönlendirilmesi ve teşvik edilmesi adına yeni bir eğitim yuvasının açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Kaymakam Kürşad Karaca, Belediye Başkanı Recep Çebi, İl Milli Eğitim Müdürü Burak Fettahoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rıza Keskinsoy, İlçe Müftüsü Erdoğan Dalkes, Jandarma Komutanı Seyit Özköksal, Bilim Sanat Merkezi Müdürü Ali Malkoç, müdürler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Çebi, ”Araklı’yı Bilimin, Eğitimin, Sanatın ve Teknolojinin Merkezi Haline Getireceğiz”

Araklı’da BİLSEM eksikliğinin tamamlandığını belirten Belediye Başkanı Recep Çebi; ‘‘Araklı’yı bilimin, eğitimin, sanatın, teknolojinin merkezi haline getirmek gibi bir iddia ile yola çıktık. Yeni açılan okulumuz Araklı’ya çok büyük kazanımlar sağlayacak. Burada çocuklarımız yeteneklerini daha da geliştirebilecekler. Çocukların yeteneklerinin ve yaratıcılıklarının erken yaşta fark edilerek geliştirilmesini sağlamak en büyük gayemiz. Araklı Bilim-Sanat Merkezimiz Sürmene, Arsin ve Köprübaşı ilçelerine de hizmet edecek. Bu ilçelerimizden öğrenciler de burada eğitim görebilecekler. Eğitime çok önem veriyoruz. Kaymakamımız Kürşad Karaca ile birlikte özellikle teknoloji, yazılım ve robotik kodlama alanında yeni merkezlerin açılmasını sağlamak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bilim-Sanat Merkezinin (BİLSEM) ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Bilim Sanat Merkezi, resim, müzik ve genel zihinsel yetenek alanlarında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından üç aşamalı bir tanılama süreci ile belirlenen özel yetenekli öğrencilere eğitim veriyor. Öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan bağımsız özel eğitim kurumları olarak hizmet sunuyor. Öğrenciler hafta içi günlerde ve gündüz vakitlerinde normal eğitimlerine devam ederken geri kalan zamanlarında BİLSEM’lerden faydalanabiliyor.

Açılışta konuşan Kaymakam Kürşad Karaca, ülkemizin en önemli gücünün yetişmiş insan kaynağı olduğunu dile getirerek, “Tüm çocuklarımıza çok güveniyoruz. Hem eğitim öğretim hayatlarında hem de normal yaşantılarında çocuklarımıza başarılar diliyorum. Çocuklarınızın tespit edilen yeteneklerini hayatları boyunca ülkemiz için, aileleri için, kendileri için kullanmaları temennimizdir. Böyle bir eğitim kurumunun ilçemizde olmasını faydasını ve avantajını yaşayacağımızı umuyoruz.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, Araklı Bilim ve Sanat Merkezi’nde yetişecek öğrencilerin geleceğe önemli katkılar sunmaları temennisinde bulunarak, “BİLSEM, çocuklarımızın gelişimine, bilime yönelmelerine ve eğitim hayatına önemli bir katkılar sağlayacak. Merkezin açılmasında, hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rıza Keskinsoy da, üstün zekâ ve yetenekli öğrencilerin okullarından koparılmadan eğitimlerine katkı sunmayı amaçladıklarını ifade ederek, “Hem ülkemiz hem de ilçemiz için BİLSEM’in açılması çok faydalıdır. Merkezimizin teknoloji ile donatılmış sınıflarında öğrencilerimize yetenek ve zekâlarına uygun birçok özel programla eğitim vermeye imkân sağlıyoruz” dedi.

13.12.22