ARAKLI'DA ARA
İLETİŞİM HATTI

721 60 71

SOSYAL AĞLAR
facebookpaylas

Araklı’da Yaya Geçitlerine ‘Kırmızı Çizgi’ Uygulaması

Araklı’da Yaya Geçitlerine ‘Kırmızı Çizgi’ Uygulaması

Araklı’da yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla yaya geçitlerine kırmızı şerit çizildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Yayalar Kırmızı Çizgimiz’ sloganıyla başlatılan farkındalık çalışması kapsamında Araklı’nın en işlek caddesi olan Trabzon Caddesi ve Kaşıkçı yolu üzerinde ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şeritler kırmızıya boyandı. Etkinliğe, Araklı Kaymakamı Kürşad Karaca, Belediye Başkanı Recep Çebi, Emniyet Müdürü Veli Göçmen, Jandarma Komutanı J.Teğmen Seyit Özköksal katıldı.

Kaymakam Kürşad Karaca uygulamanın ardından yaptığı açıklamada, ”Karayollarında yayaların trafik güvenliğini sağlamak, can kayıplarına en az da indirmek amacıyla İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla “yaya önceliği kırmızı çizgimizdir” kampanyasını ilçemizde gerçekleştirdik. Devletimizin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbetçisiyiz. Sayın Belediye Başkanımızla birlikte yaya güvenliğinin sağlanmasında İlçemizin örnek bir ilçe olması için tüm gücümüzü sarf edeceğiz.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Recep Çebi ise, ”Burada amacımız hem vatandaşımızın hem sürücülerimizin farkındalığını artırmak, trafikte yaya ölümlerini düşürmek. Sürücülerimize bir kez daha okul geçitleri ve yaya geçitlerinde yavaşlamalarını ve varsa burada geçmek üzere olan yada geçmek için bekleyen yayamız varsa durarak mutlak suretle durarak, onlara geçiş hakkını tanımalarını istirham ediyorum. Yaya güvenliği hepimiz için çok önemli bir konu. Bugün sürücü olan bir vatandaşımız yarın trafikte yaya olarak bulunabilir. Toplum güvenliği, insanımızın huzuru açısından bu kampanyanın büyük önemi var. Bizde bugün burada bunun altını kırmızı çizgiyle çizdik. İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu’ya, katılımcılara, burada görev alan bütün arkadaşlara ve siz değerli basın mensuplarına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Uygulamanın anlamlı olduğunu ifade eden araç sürücüleri, ”Güzel bir uygulama. Caddede trafiğin yoğun olduğu yerlerde yayalar mağdur oluyor. Dikkat etmek gerekiyor, yayalara öncelik vermek gerekiyor” şeklinde konuştu.

30.03.21