ARAKLI'DA ARA
İLETİŞİM HATTI

721 60 71

SOSYAL AĞLAR
facebookpaylas

Araklılı Ebrar Trabzon’un Gururu Oldu

Araklılı Ebrar Trabzon’un Gururu Oldu

TÜBİTAK 2204 – Ortaokul öğrencileri araştırma projeleri yarışmasında ilçemiz Yılmaz Çebi Ortaokulu öğrencisi Ebrar YILMAZ, bu yıl 15.674 projenin başvurduğu yarışmada Türkçe dalında Türkiye ikincisi oldu.

Danışmanı Ayda Kahraman (Saffet Çebi MTAL) ile hazırlanan Ebrar, öncelikle ön elemeleri geçerek Erzurum bölge sergisine davet edilmiş, bölgeden birincilik alarak finalde Trabzon’u temsil eden tek proje olmuştur.

1-2 Eylül tarihlerinde yapılan Türkiye finalinde ise Türkiye ikincisi olarak Trabzon’un gururu olmuştur. Ebrar’ın projesi ayrıca biyo-çeşitlilik konusunda dereceye giren tek proje olarak da dikkat çekti.

“Bala’nın Yolculuğu: Dijital Öyküleme Yöntemiyle Farkındalık Kazandırma” isimli projesinde biyo-çeşitlilik konusunda çeşitli araştırmalar yapan Ebrar, elde ettiği bulgular ışığında bir kitap yazmış, kitabını dijital öyküye çevirmiş ve ardından öğretmeniyle birlikte mobil uygulama geliştirdi.

Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi derece yapan Ebrar Yılmaz’ı makamında ağırlayarak ödüllendirdi. Başkan Çebi Ebrar ile yakından ilgilenerek projesini de inceledi.

Başkan Çebi yaptığı açıklamada; ”TÜBİTAK Ortaokul öğrencileri araştırma projeleri yarışmasında ilçemiz Yılmaz Çebi Ortaokulu öğrencilerimizden Ebrar Yılmaz bu yıl 15.674 projenin başvurduğu yarışmada Türkçe dalında Türkiye ikincisi oldu. Proje sunumunu büyük bir zevkle izledik. Gençlerimizin her zaman destekçisi olduk ve daima yanlarındayız.
Ebrar kızımızı canı gönülden tebrik ediyor, eğitim hayatında üstün başarılar diliyorum. Danışmanı Ayda ve Doğukan Kahraman hocalarımız emekleri için teşekkür ediyorum. Bravo Ebrar” ifadelerine yer verdi.

28.09.21