ARAKLI'DA ARA
İLETİŞİM HATTI

721 60 71

SOSYAL AĞLAR
facebookpaylas

Başkan Çebi’nin 25 Şubat Araklı’nın Kurtuluşu Mesajı

Başkan Çebi’nin 25 Şubat Araklı’nın Kurtuluşu Mesajı

Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Araklı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Çebi mesajında şu ifadelere yer verdi; ”Araklı, Birinci Dünya Savaşı yıllarında Doğu Karadeniz’deki Rus işgaline karşı gerçekleştirilen savunmanın önemli mevkilerden biriydi. Rusların 1 Kasım 1914’de Osmanlı topraklarına saldırmasıyla başlayan savaşla birlikte Osmanlı Devleti savaşa dâhil oldu.

Ruslar, Doğu Karadeniz Bölgesi’ne yönelik olarak şiddetli bir taarruza girişmiştir. Bu doğrultuda Türk kuvvetlerinin Ruslara karşı oluşturduğu ana savunma hatlarından biri, Araklı’nın Karadere ve Yanbolu Dere vadilerinde olmuştur. Ruslara karşı ilk önce sahil kesiminde gösterilen, fakat daha sonra Araklı’nın iç kesimlerine kaydırılan savunma, ilerleyen süreçte Ruslara karşı büyük bir taarruza dönüşmüştür.
Araklı’nın özellikle iç kesimlerindeki çatışmalar ise, savaşın sonuna kadar sürmüştür. Ruslar, Araklı ve civarına tamamen hâkim olamamışlar, sadece sahil kesimindeki hâkimiyetleriyle yetinmek durumunda kalmışlardır.

Kolay bir şey değildi çekip gitmek; toprağını düşmanın eline teslim etmek. Hem sefaletle hem hastalıklarla boğuşmak. Kiminin bedeni dayanamadı bu direnişe, kimisinin de yürekleri dayanamadı gözlerinin önünde kaybettiklerine.

Yaklaşık 2 yıl süren mücadelenin ardından nihayetinde Osmanlı Ordusu’na bağlı 37.Tümen, 25 Şubat 1918 günü Araklı’ya girmiş ve Araklı’yı kurtarmıştır.

Günümüzden tam 105 yıl önce Araklı’da kahraman ecdadımız ölüm kalım savaşı vererek canları pahasına bu toprakları düşmandan temizlediler. İşgalci güçler 105 yıl önce bugün tüm Anadolu’da olduğu gibi Araklı’da da yüreği vatan sevgisi ile dolu Türk askeri ve halkının direnci karşısında işgal ettikleri topraklardan çekilmek zorunda kalmışlardır.

Dün olduğu gibi bugünde, bütün bir ulus olarak, aynı birliktelik, dayanışma, sevinç ve gururla dolu bu tarihi günün anısına bir araya geldik. Tarihimizin en şerefli sayfalarından birini yazan milletimizden aldığımız ilham ve güçle bu bayrağı, yeni nesil olarak şimdide biz taşıyoruz. Dünya milletleri bilmelidir ki; Türk milletinin bağrındaki iman ve bağımsızlık aşkını hiç bir maddi güç sindiremeyecektir.

Geçmişimizin mücadelesini günümüzün değerleriyle bütünleştirmeliyiz. Geçmişten ders alıp geleceğimize yön vermeliyiz. Araklı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümünü kutladığımız bu günde dünyaya mesajımız; barıştır, sevgidir, kardeşliktir.

Yeşille mavinin buluştuğu, doğal güzellikleri ve etkileyici tarihiyle yurdun cennet köşelerinden biridir Araklı. Geçmişten günümüze hafızalara kazınan nice insanlar, nice yiğitler yetiştirmiş bir kültür mekânıdır aynı zamanda.

Trabzon, Fatih’in fethettiği, Yavuz’un yönettiği, Kanuni’nin doğduğu yerdir.
İşte Araklı’da bu şehrin hayat damarlarından biridir.

Unutmayalım ki Türk milleti tarih boyunca asla esareti kabul etmemiş ve hep çalışarak sonsuz başarılar elde etmiştir.

• İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi;

Bastığın yerleri ‘toprak!’ diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanın bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığı için gözünü kırpmadan canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize hayırlı, sağlıklı ve mutlu ömürler dilerken, 25 Şubat Kurtuluş Günümüzü Kutluyor, hepinize sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

24.02.23